Home | About | Art & Lit | Entertainment | Food | Map | Contact Us  

September 30, 2018
11 AM to 5 PM
Saint Joseph, Minnesota

Feed your soul with art.

Thank you for supporting our artists.

 Millstream Art


Artist Information for 2017

Artists and Authors 2017
*New to Millstream

Booth map

  Ann Aas
Chanhassen MN
Jewelry
Booth #32
Website
Yvonne Asp-Grahn
Prior Lake MN

Ceramics
Booth #13
  David Barthel
Sauk Rapids MN
Photography
Booth #18
Website

Best in Show 1st Place/
Jean Matzke Art Award
Mary Bruno
St. Joseph MN
Printmaking
Booth #31
Website
  Mike Carlson
Cokato MN
Glass
Booth #15
Joel Cherrico
St. Joseph MN
Ceramics
Booth #36
Website
  Roxanne Cota
St. Cloud MN
Ceramics
Booth #8
Gary Rex Erickson
Coon Rapids MN

Jewelry
Booth #21
  Mary Felden
Minneapolis MN
Metal
Booth #9
Michele Feriancek
St. Joseph MN
Watercolor/Acrylic/Oil
Booth #42
Website
  *Katherine Fletcher
Avon MN
Textiles
Booth #6
*Quay Flom
Duluth MN
Jewelry
Booth #3
Website
  David Glenn
St. Augusta MN

Ceramics
Booth #43
Mary Gohman
St. Cloud MN

Jewelry
Booth #14
Website
  Spencer Hahne
Virginia MN
Oil
Booth #17
Peder Hegland
Sartell MN
Ceramics
Booth #39
Website
Best in Show 2nd Place
2017 Fan Favorite
  Anita Jacobson
Sartell MN

Folk Art/Textiles
Booth #40
Aryn & Courtney Kern
Little Falls MN
Wood
Booth #37
Website
  Emily Lavalier
Minneapolis MN

Mixed Media
Booth #7
Website
*Stuart Lenz
Roseville MN
Metal
Booth #20
  Abby Lingle
Princeton MN
Ceramics
Booth #10
Website
 
Genevieve Loso
Minneapolis MN
Ceramics
Booth #16
  *Kristen Macauley
Excelsior MN
Photography
Booth #34
Website
*Gayle Marten
Spicer MN
Jewelry
Booth #25
Website
  Desi Murphy
St. Cloud MN 
Ceramics
Booth #29
Rick & Deb Murphy
Osakis MN
Metal
Booth #1
  John Offutt
Fargo ND
Glass
Booth #4
Jim Poff
St. Joseph, MN
Watercolors
Booth #27
  Ann Ringness
St. Cloud MN
Textiles
Booth #22
Website
Best in Show 3rd Place
*Nate Saunders
Edina MN
Ceramics
Booth #2
Website
  Jurema Silva
Cold Spring MN

Jewelry
Booth #38
John Steger
Shakopee MN
Ceramics
Booth #23
Website
  *Kao Lee Thao
St. Cloud MN
Painting
Booth #33
Website
*Ted Thomason
New Prague MN
Metal
Booth #41
Website
  Jon Thompson
Karla Mikkelson
Alexandria MN

Jewelry
Booth #35
Website
Lou Tollefson
Minneapolis MN
Acrylics/Jewelry
Booth #11
Website
 
2016 Fan Favorite
  Barb Troje
Ottertail MN
Folk Art/Candles
Booth #12
*Sue Vogen
Cambridge MN
Wood
Booth #5
  *Jenny Weber 
Jim Loso Legacy Award
Minneapolis MN
Booth #26
Website
*Geoffrey Welles
Howard Lake MN
Pen & Ink/Watercolor
Booth #19
Website
  Sara Williams
Shannon Lauderbaugh
St. Cloud MN

Textiles
Booth #28
Steve & Amy Zapf
Sauk Rapids MN
Wood
Booth #24
Website

 

The Book End (Authors and Poets)
Jessie Chandler   Bob Fulton, Avon MN
Paul Legler, Mpls MN   James Mohs 
Milissa Nelson, Sartell MN   Chuck Norwood, St. Cloud MN
Larry Schug, Avon MN   Gene Stark, Glenwood MN
Cindy Stupnik, Rice MN

 


2016 Artists

Click here for artist information.

Artist Contact
millstream@millstreamartsfestival.org

Millstream Arts Festival
P.O. Box 448    St. Joseph, MN 56374
millstream@millstreamartsfestival.org